Kamień Pomorski noclegi, informacje, wczasy w Kamieniu Pomorskim

Świnoujście

Świnoujście

Świnoujście to leżące najbardziej na zachód miasto naszego wybrzeża, położone jest na czterdziestu czterech wyspach, z których tylko trzy są zamieszkiwane.

Działa tutaj port morski, który wspólnie z portem w Szczecinie stanowi jeden z największych nad Morzem Bałtyckim zespołów portowych. Każdego dnia odpływają stąd 3 promy do Trelleborga a także pięć do Ystad. Co więcej, port obsługuje transport towarów, przede wszystkim sypkich jak rudę metali, węgiel oraz zboża. Do tego stawiany jest terminal LPG, a dla mniejszych jednostek pływających i jachtów w północnym basenie funkcjonuje marina na 150 jachtów z kompletnym zapleczem.
Znakiem rozpoznawalnym miasta Świnoujście, a nade wszystko pomocą nawigacyjną jest Stawa „Młyny” – charakterystyczny, biały, cylindryczny budynek w układzie młyna wiatrowego, umiejscowiony tuż przy wejściu do portu na falochronie zachodnim.
Świnoujście ma długą historię – są tu 3 forty – dwa zachodnie – Fort Anioła i Zachodni Fort Nadmorski Artyleryjski oraz Fort Wschodni nazywany Fortem Gerharda. Forty w bogatej historii Świnoujścia zmieniały właścicieli – były w dysponowaniu Szwedów, Francuzów, Prusaków i Rosjan.
Niedaleko Fortu Gerharda znajduje się najwyższa w naszym kraju (sześćdziesiąt pięć metrów) latarnia morska z połowy XIX wieku. Pierwotnie, wieża latarni morskiej miała ośmiokątny przekrój, ale w trakcie remontu na początku dwudziestego wieku nabrała okrągłego przekroju. Uformowana jest ona z cegły żółtej, a przyległe budynki z czerwonej. Z rokiem 2000, po ostatniej odnowie można ją zwiedzać i podziwiać widok portu z jej tarasu.
Jednakże Świnoujście to przede wszystkim miejsce letniego odpoczynku. W mieście jest aż 10 km szerokich, piaszczystych plaż, płynnie wchodzących w Bałtyk stwarzając płytkie kąpieliska. Czystość plaży i wody morskiej potwierdza przyznawany świnoujskiemu kąpielisku świadectwo Błękitna Flaga.
Wzdłuż plaży wiedzie słynna wśród urlopowiczów Promenada Nadmorska (ulica Stefana Żeromskiego). Tuż przy promenadzie zlokalizowana jest muszla koncertowa, zabytkowe, pochodzące z XIX wieku budynki i jak najbardziej multum typowych kramów z pamiątkami, muszelkami, bursztynami. Drugą promenadą jest ulica Wybrzeże Władysława Czwartego, z tego miejsca można zachwycać się wpływającymi do świnoujskiego portu duże jednostki pasażerskie oraz handlowe. Można stąd także wybrać się w rejs do portu, wokół okolicznych wysp, Szczecina czy też do okolicznych niemieckich miasteczek.
Świnoujście to duży ośrodek wakacyjny – nic więc dziwnego, że odszukamy tu różnorodną ofertę gastronomiczną oraz turystyczną – od stylowych hoteli bądź apartamentów, przez pensjonaty, domy wypoczynkowe po kwatery i pokoje oferujące noclegi w Świnoujściu.

Polecamy

Dziwnówek noclegi w Dziwnówku

noclegi w Dziwnówku

Domki letniskowe nad morzem

domki nad morzem bałtyckim