Kamień Pomorski noclegi, informacje, wczasy w Kamieniu Pomorskim

Świeradów Zdrój

Świeradów

Świeradów Zdrój to wypoczynkowe miasto leżące dość wysoko (450-710 m n.p.m.), w obniżeniu między Kamienickim Grzbietem oraz Wysokim Grzbietem. Świeradów Zdrój znajduje się nieopodal niemieckiej i czeskiej granicy, w otoczeniu miast: Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Lubań, Zgorzelec. Ze Świeradowa niedaleko także do czeskiego Liberca bądź Görlitz w Niemczech.

Świeradów Zdrój – to dodatkowo miasto uzdrowisko, miejscowe zdroje radonowe wpływają na procesy enzymatyczne i przemiany komórkowe,gruczoły wewnętrznego wydzielania i wzmacniają tkankę nerwową. W uzdrowisku leczy się choroby reumatyczne, układu krążenia i nerwowego. Dawny budynek kuracyjny – Dom Źródlany z XVIII-tego stulecia spłonął i w tym samym położeniu, pod koniec XIX-tego w. zbudowano Dom Zdrojowy – który możemy podziwiać do dzisiaj. Ciekawostką jest unikatowa Hala Spacerowa – to długa na 80 metrów zadaszona, przeszklona hala, o modrzewiowej konstrukcji, obficie zdobiona, z niedużą sceną, odbywa się na niej wiele występów. W hali tej jest źródło i pijalnia wód (szczawy żelazisto-radonowe). W pobliżu Domu Zdrojowego znajduje się, pochodzący z tego samego okresu Park Zdrojowy.
Prócz leczniczego charakteru Świeradów Zdrój to świetne położenie do wypraw w Góry Izerskie. Najbliższy wierzchołek to Izerski Stóg (1107 m) – znajduje się tam schronisko. Trafić na niego można jednym ze szlaków lub wjechać nową Koleją Gondolową, której dolna stacja zlokalizowana jest w Świeradowie Zdroju. Kolej działa cały rok, wwożąc narciarzy zimą, a latem – turystów rowerowych i pieszych.
W otoczeniu Izerskiego Stogu położony jest wierzchołek Smrek (1124 metrów n.p.m). Z tej lokalizacji warto iść bardziej w kierunku wschodnim, na Halę Izerską do kolejnego górskiego schroniska Chatki Górzystów.Świeradów Zdrój w sezonie zimowym zaprasza na narty. Dzięki kolejce gondolowej bez trudności można dotrzeć na Izerski Stóg, a tutaj na narciarzy oczekuje długa na 2,5 km nartostrada, jeżeli jest taka potrzeba to trasa jest sztucznie naśnieżana i oświetlona po zachodzie słońca. W sąsiedztwie nie brak też krótszych tras i stoków oraz łatwiejszych . Funkcjonuje tutaj dodatkowo sporo tras narciarstwa biegowego.
Ostatnio Świeradów Zdrój i Góry Izerskie stały się najważniejszym miejscem dla kolarstwa górskiego. Wytyczonych jest w tej okolicy sporo szlaków rowerowych, odbywają się zawody zjazdu po zboczu, MTB, maratony rowerowe lub zawody BMX.
Jeśli ktoś chce zwiedzić Góry Izerskie, to wybór Świeradowa jako bazy wypadowej to najrozsądniejsze rozwiązanie. W mieście funkcjonuje mnóstwo restauracji i pozostałych punktów gastronomicznych, a noclegi w Świeradowie Zdroju to różnorodna propozycja apartamentów, hoteli, pensjonatów, domów wypoczynkowych. Nie zabraknie też tańszych pokoi i kwater.

Polecamy

Dziwnówek noclegi w Dziwnówku

noclegi w Dziwnówku

Domki letniskowe nad morzem

domki nad morzem bałtyckim