Karpacz
Powstanie Karpacza wiąże się nierozłącznie z okolicznymi Kowarami. Do wytopu rudy żelaza w Kowarach wymagano potężnych ilości węgla drzewnego , węgiel ten był sporządzany poprzez smolarzy (zwanych kurzakami) na terenie dzisiejszego Karpacza. Takie były zalążki miejscowości Karpacz.
Po wojnie 30-to letniej (XVII w.), w Karpaczu zaczęli osiedlać się wygnańcy z Czech. Dużą ilość z nich stanowili Laboranci – zajmujący się wyrobem leków z ziół. Za ich sprawą Karpacz począł się rozrastać. Z biegiem lat natęża się ruch pielgrzymkowy do kaplicy na najwyższy wierzchołek Karkonoszy – Śnieżkę, powstają nowe profesje – górski przewodnik i nosiciel lektyk – dla dobrze sytuowanych pielgrzymów.
Usytuowany u stóp malowniczych Karkonoszy z dominującą nad otoczeniem Śnieżką – najwyższym wierzchołkiem – Karpacz szybko stał się miejscowością turystyczną. Przełom XIX oraz XX wieku to rozkwit linii kolejowych, a z nim postęp rozbudowy miasta. Karpacz staje się również ośrodkiem sportów zimowych – narciarstwa, saneczkarstwa – z początkiem XX w. organizowane były tutaj pierwsze turnieje. Wtedy także wybudowano tor saneczkowy oraz narciarską skocznię Orlinek.
Poza wypoczynkiem w górach i korzystaniem z wyciągów oraz stoków narciarskich, Karpacz proponuje wiele innych atrakcji. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem jest ewidentnie Świątynia Wang. To całościowo drewniana budowla bez użycia gwoździ. Zbudowano ją w Norwegii w miejscowości Vang na przełomie XII i XIII wieku. W połowie XIX stulecia rozebrano go i przewieziono do Szczecina. Miał być pokazywany w muzeum w Berlinie, jednakże finalnie wylądował w Karpaczu. Tutaj dobudowano kamienną dzwonnicę, ponadto chroni ona świątynię przed intensywnymi wiatrami schodzącymi ze Śnieżki.
Dzieci z kolei, oczaruje niezwykłe muzeum – w budynku byłego dworca kolejowego umiejscowiono Muzeum Zabawek. Podstawowa kolekcja to ofiarowane przez Henryka Tomaszewskiego lalki i zabawki z całego świata. Zebrane są one w tematyczne gabloty ręcznie malowane i zaprojektowane przez Kazimierza Wiśniaka. Na piętrze znajduje się powierzchnia na prezentacje czasowe.
Co prawda w dzisiejszych czasach, nie da się dotrzeć do Karpacza koleją, mimo to miejscowość dysponuje odpowiednim połączeniem autobusowym oraz spokojnie dojdziemy do niego prywatnym samochodem. Na miejscu oczekuje różnorodna baza gastronomiczna oraz mogąca przyjąć wiele tysięcy urlopowiczów baza noclegowa. Natomiast noclegi w Karpaczu dostosowane są do wymagań a także możliwości ekonomicznych każdego urlopowicza. Od luksusowych hoteli i apartamentów, przez pensjonaty, ośrodki wczasowe po relatywnie tanie pokoje i kwatery w Karpaczu.