Zakopane
U stóp Tatr leży Zakopane, najwyżej (750-1000 m n.p.m.) położone miasto w Polsce. Tatrzańskie trasy, oryginalna gwara, sztuka, obyczaje, strój i muzyka góralska i cudowna architektura drewniana, która prezentuje się na tle Giewontu, przyciągają nieprzebrane tłumy wczasowiczów. Do Zakopanego turyści przyjeżdżają od ponad stulecia i będą zapewne przyjeżdżać przez następne stulecia.
W Zakopanem są idealne miejsca orientacyjne. Z każdego niemal miejsca mamy widok na Tatry i zalesiony stok Gubałówki oraz wyrastającą nad dachy domów monumentalną wieżę kościoła. Kierując się na nią można bezproblemowo trafić do centralnej ulicy miasta – Krupówek. Krupówki należą do najbardziej sławnych ulic w Polsce. Krupówki, tętniąca życiem promenada Zakopanego, przebiega przez centrum miasta i jest zamknięta dla ruchu kołowego. W panoramie ulicy dominuje kościół Świętej Rodziny wzniesiony w 1896 r.
Muzeum Tatrzańskie im. T. Chałubińskiego mieści się przy ul. Krupówki 10. Na parterze można obejrzeć m.in. zrekonstruowaną chatę góralską, fotografie ludzi związanych z Podhalem, góralskie instrumenty muzyczne, stroje oraz naczynia i sprzęty pasterskie.Ulica Kościeliska, od kościoła wzwyż, wygląda jak skansen. Można tutaj podziwiać domy górali sprzed 100 i 150 lat, po dziś dzień zamieszkiwane przez potomków Gąsieniców, Walczaków i Sieczków. Przy Muzeum Stylu Zakopiańskiego stoi pierwszy dom powstały w stylu zakopiańskim wg projektu Witkiewicza – willa Koliba. Zbudowano go w 1892 r. dla hr. Granatowskiego – miłośnika góralszczyzny pochodzącego z Ukrainy.
Jak na największy w Polsce górski ośrodek turystyczny przystało noclegi w Zakopanem to niezmierzona oferta: od kwater prywatnych po luksusowe apartamenty – każdy znajdzie coś dla siebie.