Kamień Pomorski noclegi, informacje, wczasy w Kamieniu Pomorskim

Góry Stołowe

Góry StołowePod względem budowy geologicznej, Góry Stołowe zbudowane są z piaskowców z domieszką margli ułożonych horyzontalnie – stąd też nazwa gór, bo są płaskie – tak jak stół. Nie są to wysokie góry – najwyższy, płaski szczyt to Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Mimo niezbyt dużej wysokości, góry te są widoczne z dużej odległości, jako skalny blok wystający ponad okolicę, porośnięty lasem iglastym. Góry Stołowe są częścią Sudetów i położone są między miejscowościami: Radków, Kudowa Zdrój i Duszniki-Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej.

Dzięki sformowaniu z piaskowca – skały łatwo poddającej się erozji – uformowały się charakterystyczne dla Gór Stołowych formy skalne. Najbardziej znanym jest labirynt skalny – czyli Błędne Skały w masywie Skalniaka. To to obszar o powierzchni około 22 ha, będący obszarem ścisłej ochrony Parku Narodowego Gór Stołowych. Są tutaj wąwozy i szczeliny o wysokości ścian 6 – 11 metrów – gdzieniegdzie szerokość szczelin to tylko kilkadziesiąt centymetrów. Błędne Skały były również planem filmowym. Powstawał tu film Opowieści z Narnii, a wcześniej Przyjaciel Wesołego Diabła. Na obszarze Błędnych Skał na platformie Skalne Czasze znajduje się punkt widokowy, z którego można zobaczyć oba Szczelińce – Mały i Wielki.

Szczeliniec Wielki jest najwyższym, wznoszącym się na wysokość 919 m n.p.m., wierzchołek w Górach Stołowych. Jakkolwiek nie jest to zwykły szczyt – albowiem jest płaski – kwalifikowany jest do Korony Gór Polskich. W rejonie Szczelińca procesy erozyjne wywołały powstanie fascynujących form skalnych wyglądem przypominające figury zwierząt – najbardziej znane to Małpolud, Kwoka czy Wielbłąd – a także ciasnych, głębokich szczelin, wąwozów – przykładowo Piekiełko (wąwóz o długości około 100 m). Na Szczeliniec Wielki można dotrzeć krętym szlakiem z początków XIX wieku – składa się on z niemal 700 schodów – i tylko z drobnymi modyfikacjami służy już około 200 lat. Szczeliniec znajduje się na obszarze Parku Narodowego i w sezonie letnim za wejście na niego pobierana jest opłata.Tuż przy Szczelińcu Wielkim (na południwy-zachód) położony jest Szczeliniec Mały. Jest on niewiele niższy (896 m n.p.m.) i objęty jest ścisłą ochroną – zamknięty jest dla turystów.

Góry Stołowe są odpowiednio przygotowane do wizyty wędrowców. Jest tu około 100 km tras turystycznych. Na Szczelińcu działa schronisko. Co więcej, Góry Stołowe leżą przy głównej drodze międzynarodowej – E – 67 łączącej Warszawę z Pragą. Przykładowe odległości z ościennych miejscowości: Kudowa, Duszniki-Zdrój – ok. 10 km, Polanica-Zdrój – około 17 km.

Polecamy

Dziwnówek noclegi w Dziwnówku

noclegi w Dziwnówku

Domki letniskowe nad morzem

domki nad morzem bałtyckim