Piechowice
Po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej Dolny Śląsk, razem z jego miejscowościami, znalazł się w granicach Polski. Wtedy właśnie pojawiła się nazwa Piechowice. Piechowice to miasto a również gmina w powiecie Jelenia Góra. Miejscowość tworzą także, kiedyś osobne, wsie Górzyniec, Piastów, Pakoszów i Michałowice.
Historia Piechowic sięga XIII wieku. Na obszarze tym, na rzeczce Kamiennej, działał młyn wodny – z tej racji, w herbie miejscowości znajduje się młyńskie koło. Później pojawiło się na tym obszarze szklarstwo i tkactwo, a także młyn papierniczy. W XIX wieku powstała, funkcjonująca po dziś dzień huta szkła – współcześnie Huta Szkła Julia.
Piechowice, mimo iż nie tak rozpoznawalne jak Szklarska Poręba bądź Karpacz, są malowniczo położone – u stóp gór, pomiędzy Górami Izerskimi i Karkonoszami, nad małą rzeką Kamienną. To idealne miejsce do turystyki tak rowerowej jak i pieszej. Jest tutaj sporo szlaków turystycznych dostępnych dla rowerzystów, a latem z Jeleniej Góry kursują autobusy komunikacji miejskiej dostosowane do przewozu rowerów. Gmina Piechowice to znane, w większym stopniu niż miejscowość – Śnieżne Kotły, Wodospad Szklarki czy Wielki Szyszak (1509 metrów n.p.m.). Znajduje się w tej okolicy także (Michałowice) punkt widokowy – Złoty Widok – próg skalny o wysokości 20 m nad doliną Kamiennej.
W miasteczku, przy ulicy Żymierskiego, warto obejrzeć 700 letniego Cisa, w Górzyńcu „Rezerwat Krokusów” (kwitną na przełomie kwietnia i maja), z kolei na ul. Sudeckiej zlokalizowany jest tunel skalny. Piechowice to także zabytkowy neoromański kościół i, wzmiankowana już uprzednio, Huta Julia.
Piechowice są poprawnie skomunikowane – biegnie przez nie DK nr 3 Świnoujście – Jakuszyce, linia kolejowa, a także komunikacja autobusowa i MZK z Jeleniej Góry (linie nr 9, 13, 15).
Piechowice to znakomite miasto na spędzenie wakacji, urlopu, wczasów albo tylko jednego z długich weekendów, bez względu na porę roku.